Thursday, March 19, 2026

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT / AKTIVITI PRASEKOLAH (CONTOH UNTUK TEMA MINUMAN DALAM TUNJANG SAINS DAN TEKNOLOGI)

 RANCANGAN PENGAJARAN SLOT / AKTIVITI PRASEKOLAH

 

Kelas :3 Harmoni

Tarikh : 28.November.2016

Hari : isnin

Masa : 30 minit

Bil. Murid : 20 Orang

Umur : 4 tahun

Modul : bertema

Tajuk/Tema : Minuman

Tunjang Utama :Sains Dan Teknologi

 

Standard Kandungan : (ST 2.3) Membanding dan Mengelaskan objek.

Standard Pembelajaran  (ST 2.3.1) Membanding dengan mengumpulkan objek- objek mengikut satu ciri a. warna b. bentuk.

      (ST 2.3.2) Membanding dan mengasingkan makanan mengikut rasa (Manis, masin, masam ).

Kesepaduan Tunjang : (ST 2.1.10) Memerhati dan menyatakan kesamaan dan perbezaan antara objek-objek yang diperhatikan.

 

Objektif Pembelajaran :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :-

1. Murid dapat membezakan minuman – minuman tertentu

2. Murid juga dapat mengeja nama minuman .

3.  murid dapat memahami bahan bahan yang dibaca.

4. Murid berasa gembira.

 

Pengetahuan Sedia ada : murid dapat melihat gambar minuman.

Kemahiran Berfikir (KB) : membaca, menulis, mengeja,mengelas.

Penerapan Nilai (PN) : Adil , tolong- menolong dan bekerjasama.

Bahan Bantu Mengajar (BBM): Kad gambar.

Fokus Kecerdasan Pelbagai (MI): kecerdasan visual dan spasial, kecerdasan linguistik, kecerdasan linguistik




LANGKAH / MASA

ISI PELAJARAN

AKTIVITI P&P

CATATAN

Set Induksi

(4 Minit)

 

 

 

 

 

-Memberi contoh satu gambar munuman

 

Contoh gambar

 


 

 

1. Guru bertanya solan kepada murid- murid tentang gambar minuman tersebut.

2. Contoh soalan yang guru tanya kepada murid- murid adalah,

- Apakah minuman ini?

- Pernahkah kamu minum minuman ini?

- Apakah rasanya?

- Dimanakah kamu dapatkan minuman ini?

3. Murid- murid mendengar apa yang guru telah terangkan.

 

Kad gambar

Langkah 1

(5 Minit)

 

 

 

 

 

 

 

 

-Menerangkan mengenai pembelajaran hari ini.

1. Guru mengajukan pertanyaan kepada murid- murid.

2. Anak-anak apa macam-macam minuman?

3. Guru menunjukan gambar- gambar macam- macam minuman.

4. Anak memperhatikan gambar macam- macam minuman dan menyebutkan nama minuman.

5. Bertanya jawab tentang minuman.

6.  Menyimpulkan warna pada kopi, teh, susu, sirup

7.  meminta murid mengeja semula.

 

BBM

-Kad gambar

-kad nama

Langkah 2

(10 Minit)

 

 

 

 

-membuat aktiviti dalam kumpulan

1. Guru menyuruh murid-murid membuat beberapa kumpulan kecil untuk melakukan aktiviti pembelajaran.

2. Murid memgikut arahan guru dan mulai membentuk kumpulan-kumpulan kecil.

3. Guru membuat aktiviti.

4. Guru menunjuk cara-cara membuat minuman dengan bahan yang telah disediakan.

5. Guru menjelaskan langkah- langkah membuat minuman tersebut.

6. Murid-murid mendengar dengan penuh perhatian. Bagi memudahkan aktiviti dijalankan.

7. Guru memulakan aktiviti dengan memberi bahan –bahan kepada setiap kumpulan.

8. Murid menjalankan aktiviti tersebut atas bimbingan dan pemerhatian guru.

9. Murid dikhendaki menghantar hasil kerja untuk guru membuat penilaian.

10. Guru memberi ganjaran kepada kumpulan yang membuat aktiviti dengan baik.

 

 

BBM

-Kotak kecil

-kertas warna

-gam dan gunting

Langkah 3

(7 Minit)

 

 

 

 

-lembaran kerja

1. Guru memberi setiap murid beberapa helai lembaran kerja untuk disiapkan di dalam kelas.

2. Murid membuat lembaran kerja yang diberi guru dalam keadaan terkawal.

3. Setelah siap murid diminta untuk menghantar lembaran kerja kehadapan bagi mendapat penilaian oleh guru.

 

 

 

 

 

 

BBM

-lembaran kerja

Penutup

(3 Minit)

 

 

 

-mengimbas kembali pembelajaran pada hari ini.

 

1. Guru bertanyakan soalan tentang pembelajaran pada hari ini kepada murid-murid.

2. Murid menjawab dengan penuh keyakinan.

3. Guru bertanya dan terus menerapkan sikap tolong- menolong, bekerjasama dan bersikap adil.

 

 


Refleksi:

 

a) Kekuatan

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

b) Kelemahan

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

c) Cadangan penambahbaikan

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

Ulasan keseluruhan: _________________________________________________________

__________________________________________________________________________

No comments:

Post a Comment

SENARAI Lagu yang terbaik untuk Pendidikan Awal Kanak-Kanak (PAKK)

          Lagu yang terbaik untuk Pendidikan Awal Kanak-Kanak (PAKK)  biasanya melibatkan elemen muzik dan gerakan (action songs) untuk mer...